Alergije
Alergije kot posledica razvoja civilizacije?
Ali ste vedeli?
- Da alergija ni samo zdravstvena, je tudi ekonomska težava
- Da je na svetu VEČ KOT 100 MILIJONOV LJUDI, ki trpijo za različnimi oblikami alergije na hišni prah?
- Da so alergije ena izmed najbolj pogostih ZDRAVSTVENIH IN EKONOMSKIH TEŽAV MODERNE CIVILIZACIJE?
- Da je preobčutljivost - alergija tudi REZULTAT RAZVOJA CIVILIZACIJE, kot so izboljšane sanitarne razmere, onesnaženo okolje in uporaba kemičnih preparatov?
Alergija - vzroki in sprožilci
Pogost sprožilec različnih vrst alergij je hišni prah. V hišnem prahu se nahaja vrsta različnih alergenov. Alergeni, ki se nahajajo v hišnem prahu so: pršice, alergeni domačih živali, spore gliv, cvetni prah, idr. Vsi našteti alergeni lahko povzročijo preobčutljivostne reakcije in razvoj posamezne vrste alergije.
Pršice zaradi ugodnih razmer,(visoka temperatura in visoka vlažnost) v glavnem živijo v ležiščih, oblazinjenem pohištvu, blazinah, vzmetnicah, odejah in plišastih igračah. Idealno okolje za rast in razmnoževanje pršic in plesni, s katerimi se pršice hranijo, je pri 70-odstotni vlažnosti zraka in temperaturi 25 °C. Hranijo se s človeškimi delci kože in z mikroskopsko majhnimi plesnimi. Povprečna velikost populacije hišnih pršic znaša 1 milijon. Koncentracija 1000 pršic na gram hišnega prahu pa že lahko privede do razvoja astme. Pršica ni alergen, so pa zelo alergeni njeni izločki, zato se alergija pojavi zelo pogosto.
Hišni prah pa poleg pršic vsebuje tudi druge inhalacijske alergene, ki so nevarni za zdravje ljudi z znaki atopičnih bolezni, to je ljudi, ki imajo prirojene preobčutljivosti in so nagnjeni k razvoju posamezne vrste alergije. Ti vključujejo alergene plesni, alergene povezane s prisotnostjo hišnih ljubljenčkov in alergene cvetnega prahu. Alergija se razvije ob dolgotrajnem vdihavanju teh alergenov.
Plesni so nekakšne nitaste gobe, ki jih najdemo zunaj, na vlažnih tleh, v travi in zraku, pa tudi v stanovanju. Plesni se razvijejo v vlažnih in slabo zračenih prostorih, najpogosteje v kopalnici, kuhinji, pod tapetami, torej povsod kjer je na voljo idealna kombinacija temperature in vlage. Plesni se razmnožujejo s sporami, le te pa se prenašajo po zraku in ob vdihavanju pridejo v pljuča. To pa lahko povzroči preobčutljivostne reakcije (alergija) na spore gliv. Simptomi so kihanje, zamašen nos, kašljanje, srbečica oči, lahko pa tudi težko dihanje.
Cvetni prah na primer iz dreves, katerih oprašitve se začnejo že v mesecu januarju in trajajo do aprila (pri nekaterih drevesih se cvetenje pojavi šele v jesenskem času) je povzročitelj alergijskih reakcij pri ljudeh, ki so razvili alergije na to posamezno ali več vrst cvetnega prahu. Drevesa, kot so hrast, oljka, brest, breza, jesen, javor, cipresa in oreh so najpogostejši razlog, da se sproži alergija.
Alergeni domačih živali pogosto niso dlake živali, ampak alergija izbruhne zarado občutljivosti na snovi, kot so beljakovine, ki se nahajajo v živalskih izločkih, slini, ter v živalskem prhljaju in ki se prilepijo na dlako ter na različne prašne delce, ki jih vdihavamo.
Stik s temi specifičnimi alergeni (pršice, plesni, cvetni prah in alergeni domačih živali) lahko za ljudi, nagnjene k preobčutljivostnim reakcijam, pomenijo začetek resnih zdravstvenih težav. Kot rezultat preobčutljivostnih reakcij (alergij) se lahko razvijejo:
- astma,
- atopijski dermatitis,
- alergijski rinitis,
- konjuktivitis;
Alergijske reakcije (alergije) so zelo kompleksne, njihova intenziteta pa je odvisna od koncentracije alergenov. Vplivajo tako na respiratorni trakt, sluznico prebavil ali kožo.
Ena takih je na primer alergijski rinitis, to je alergija, ki se kaže s pogostim kihanjem, občutkom nenehno blokiranega nosu in srbenjem, ki ga lahko spremlja tudi izguba vonja in okusa. Alergijski rinitis ali alergijski nahod se pojavlja neodvisno od letnega časa. Zlasti pri ljudeh, ki so alergični na pršico v hišnem prahu ali alergene domačih živali lahko traja celo leto. Alergijski rinitis je pogosto pred-stopnja alergijske bronhialne astme. Alergije lahko povzročijo tudi druge bolezni, kot je na primer atopijski dermatitis, ki je vrsta vnetja kože, pri katerem koža postane srbeča, suha in razpokana. Ena izmed alergijskih reakcij na alergene v našem okolju je tudi alergijski konjuktivitis, ki povzroči rdeče, solzne in srbeče oči. Najpogostejši razlog alergijskega konjuktivitisa je alergija na cvetni prah.
Preprečevanje razvoja alergije in kaj storiti, ko se alergija že razvije
Hišni prah najlažje odstranimo z rednim čiščenjem. Zmanjšanje koncentracije alergenov v gospodinjstvih na varno raven, izboljša dobro počutje in bistveno izboljša kakovost življenja ljudi, ki so alergični na hišni prah. Prav tako je potrebno v največji možni meri odstraniti hišni prah iz oblazinjenega pohištva kot so vzmetnice, vzglavniki, odeje, zavese, preproge, plišaste igrače in oblazinjeno pohištvo, saj le ti predstavljajo odlično mikro okolje za rast pršic in zadrževanje ostalih alergenov v hišnem prahu.